Knihovna Muzea Náchodska patří do sítě muzejních knihoven ČR, které zajišťují jak péči o kulturní dědictví, tak zpřístupňují knihy a další dokumenty široké veřejnosti, neboť fungují v podobném režimu jako kterákoli veřejná knihovna v rámci ČR.
V současnosti je knihovní fond Muzea Náchodska rozdělen do tří částí – na historický, studijní a specializovaný fond. Jádrem historického fondu jsou dokumenty sbírkové povahy, přičemž většinou se jedná o rukopisy a staré tisky. Jde především o díla s náboženskou tematikou – modlitební knížky a bible, dále o díla s tematikou válečnou či lidového léčitelství.
Studijní fond slouží zejména potřebám odborných pracovníků a kurátorů Muzea Náchodska a jsou v něm uloženy např. encyklopedie, slovníky, odborné monografie se vztahem k obecným dějinám a historii českých zemí, a dále publikace z oborů archeologie, numismatiky, architektury, řemesel nebo výtvarného či užitého umění.
Specializovaný fond je úzce zaměřen a jeho nejdůležitější část tvoří regionální literatura se vztahem k městu Náchod, regionu severovýchodních Čech, potažmo k celému Královéhradeckému kraji. Jedná se zejména o monografie k dějinám Náchoda, a to od středověkých počátků města až do současnosti, dále o publikace k historii jednotlivých obcí a měst náchodského okresu, nebo o knihy vztahující se k prusko-rakouské válce 1866. Nezastupitelnou roli zaujímají rovněž díla význačných autorů spjatých s regionem, např. Aloise Jiráska, Egona Hostovského nebo zakladatele náchodského muzea Jana Karla Hrašeho.
Mgr. Jakub Benko