Muzeum Náchodska odstartovalo svůj projekt Živoucí pomezí. V sobotu 13. dubna se uskutečnil první workshop nazvaný „Hranicí 2x tam a zpět“. Společně s lektorem Janem Ježkem a lektorkou Kateřinou Šichanovou jsme se prošli tzv. Českým koutkem a objevovali skryté krásy příhraničí.
Živoucí pomezí je projekt, díky kterému chce Muzeum Náchodska podpořit zdravý lokální patriotismus a pozitivní vztah k místu, ve kterém společně žijeme. I proto se první workshop, tematicky zaměřený na přírodu, uskutečnil v tzv. Českém koutku. Putování začalo v Náchodě, ze kterého jsme se nejprve vydali do Kudowy-Zdrój a následně přes Čermnou do Žďárek a na Bartoňovu horu. Po celou dobu cesty jsme poznávali místní přírodu, krajinu i historii a společně vytvářeli herbář z rostlin, které jsme po cestě nasbírali. Z Bartoňovy hory jsme se přes Pstroužnou, kde jsme se zastavili u kostela a poslechli si nahrávky místních pamětníků, vydali k bývalému dolu Vilemína. Tam na nás čekalo občerstvení a program v podobě slepotisku.
Projekt bude pokračovat opět v červnu. Muzeum Náchodska si již na první červnový den připravilo pouť na Ostaš se zkušeným lektorem Tomášem Gavlasem. Aktivity, které se během pouti uskuteční, budou zaměřeny hlavně na téma zklidnění, přítomnosti a pospolitosti. Těšit se tak můžeme na individuální rozmluvu s lektorem při chůzi, rituální sdílení jídla nebo povídání o poutnictví. Společně obkroužíme stolovou horu Ostaš a nahlédneme do nitra skály i našich myslí.
Skupiny v rámci projektu jsou kapacitně omezeny, proto je nutná registrace pomocí formuláře na webu www.muzeumnachodska.cz/zivouci-pomezi.
Projekt vznikl díky podpoře Královéhradeckého kraje.
Kontakt pro média:
Tomáš Menec, e-mail: menec@muzeumnachodska.cz, tel.: 736 102 118
Tiskovou zprávu s fotografiemi k použití si můžete stáhnout ZDE.