Válka očima ukrajinských výtvarníků

Navštivte panelovou minivýstavu umístěnou v průchodu správní budovy Muzea Náchodska (Masarykovo náměstí čp. 1, Náchod). Vstup volný. Otevřeno v pracovní dny od 7:00 do 15:30. Výstavu lze v Náchodě zhlédnout do 24. 10. 2022

Porto, Utrecht, Rennes, Varšava, Düsseldorf… Náchod. Zlatý pás slunečnic pod modrým nebem se proplétá městy Evropy. Při bližším pohledu uvidíme jednotlivé květy. Obrazy. 

Ruská invaze na Ukrajinu šokovala celou Evropu. Denně sledujeme zpravodajství a jsme svědky hrůz války, ale i příběhů statečnosti, odhodlání a solidarity. 

Naše skromná výstava ukazuje válku na Ukrajině jinýma očima a jiným způsobem. Očima ukrajinských výtvarníků. Mezi zbraněmi múzy nemlčí. Jako bájný Odysseus bojoval s Kyklopem Polyfémem, tak ukrajinští výtvarníci a výtvarnice bojují pastelkami, štětci, ale i grafikami s ruským nepřítelem, komentují denní události a dodávají lidem naději. 

Válka očima ukrajinských výtvarníků neztrácí nic ze své hrůzy. Dech smrti není na obraze o nic méně děsivý než na reportážní fotografii. Obrazy Mariupolu, Buči a Charkova křičí stejně jako legendární Picassova Guernica. Hrůza se tu však mísí se zlatem ukrajinských polí a modří ukrajinského nebe. Obrazy jsou výpovědí hrdého národa, který se nevzdal a bojuje za svobodu a naději v Evropě.

Inspirací pro výstavu byla sociální síť Instagram spolupráce s výtvarnicemi a výtvarníky sdruženými nejen ve spolku Pictoric, ale i se soliterními umělci.

Výstava představuje výběr z umělecké tvorby, buď vznikající přímo na válkou zmítané Ukrajině, nebo je dílem umělců, kteří museli svou vlast na útěku před válkou opustit.

Koncepce výstavy: Zdeněk Kozlíček a Martina Plátová

Grafické zpracování: Viva Design, Tábor

S laskavým svolením použita díla těchto ukrajinských autorek/autorů:

Ilya Ugnivenko
Anna Sarvira
Nataliia Shulga
Daria Filippova
Mari Kinovych
Oleksandr Shatokhin
Kostya Martsenkivsky
Jenia Polosina
Oksana Drachkovska
Grasya Oliyko
Tanya Yakunova
Anna Ivanenko
Oleg Gryshchenko
Maksym Stremousov
Julia Tveritina
Ludmila Shevchenko

a sdružení PICTORIC.UA