Terčovnice od Josefa Svobody z roku 1840

Jedním z předmětů, který prošel péčí naší konzervátorské dílny, je perkusní terčovnice z poloviny 19. století. Právě zásah konzervátorů nám pomohl tuto zajímavou pušku přesněji datovat. Během jejího čištění bylo totiž odkryto vryté vročení – datum 1840.

Puška je nápadná svou masívní osmihrannou hlavní, muškou krytou plechovým stínítkem, posuvným hledím a dioptrem. Hlaveň ráže 13 mm se sedmidrážkovým vývrtem je dlouhá úctyhodných 1030 mm. Pažba s lícnicí má dlouhé předpažbí, na kterém je při ústí umístěna železná opěrka. Pro tento typ zbraní typický lučík je opatřen opěrkami pro jednotlivé prsty, zámek je konstruován pro čepičkovou roznětku. Zámková deska, dnový šroub i další části soupravy jsou zdobeny rytinami.

Puška je na dvou místech rovněž signována. Na hlavni se nachází signatura JOS. SWOBODA IN KÖNIGGRÄTZ a stejnou signaturu najdeme také na zámkové desce. Zde je však, vzhledem k jejím malým rozměrům, rozdělena. Na vlastní zámkové desce je vyryto pouze JOS SWOBODA, přičemž určení místa (IN KÖNIGGRÄTZ) najdeme ve stejné poloze na protidesce.

Puška je tedy nepochybně výrobkem známého puškaře Josefa Svobody z Hradce Králové. Ten je zde připomínán k roku 1832, kdy získal výuční list, a pak v roce 1842, kdy se mu narodil syn Josef. Jak již bylo zmíněno v úvodu, tuto konkrétní zbraň vyrobil Svoboda v roce 1840, tedy osm let po svém vyučení.

Zbraň s největší pravděpodobností v Náchodě používána nebyla, neboť do náchodského muzea se dostala až v roce 1976 převodem z muzea v Novém Městě nad Metují, kde informace o jejím původu bohužel končí.

Jan Tůma

25 října, 2016