Jedná se o velmi rozmanité soubory předmětů vztahující se k nejrůznějším oblastem každodenního lidského života, který se neobešel bez různých druhů nářadí a náčiní. Kromě nich jsou ve sbírce zařazeny rovněž různé typy osvětlovadel, hodiny, dále optika, doprava, zeměměřičské a orientační pomůcky. V současné době má fond více jak 3 800 položek.
Z tradičních rukodělných činností se na Náchodsku nejdéle udržela domácká textilní výroba. V muzejních sbírkách je dokumentována mědlicemi, přeslicemi, motovidly, kolovraty, stavy apod. K zajímavým exponátům patří železný hřeben na drhnutí lnu z roku 1844 či kolovrat datovaný letopočtem 1837 s iniciály M. K. Dochované modrotiskové formy jsou pak němým svědkem toho, že celé severovýchodní Čechy byly v 19. století střediskem modrotiskové výroby. S textilní výrobou bezprostředně souvisí i fond údržby textilu, který obsahuje krejčovské panny, formy na čepce, rámy na vyšívání, jehelníčky, nůžky, žehličky aj. Raritu představují glazované kloboučnické formy z pálené hlíny z 19. století, které se používaly na žehlení čepců.
Ve fondu, který dokumentuje zpracování potravin, jsou shromážděny hmoždíře, pražičky a mlýnky na kávu, máselnice, formy na pečivo, formičky a vykrajovátka na cukroví, formy a zdobítka na máslo. Zajímavostí jsou oplatečnice, a pečení oplatek a hostií. K rozsáhlejšímu souboru v tomto fondu patří také perníkářské formy.
Ve fondu doprava dominují podkovy, třmeny, udidla, ostruhy a biče, v zeměměřičských a orientačních pomůckách pak zájemce nalezne třeba kompasy a lodní buzoly.
Poměrně hojně jsou ve sbírkách Muzea Náchodska zastoupena i různá svítidla. Časově nejstarší období zde reprezentují louče a zejména různé typy loučníků. Nejpočetnější položku představují svícny profánní i liturgické (unikátní svícny ze zbořené náchodské synagogy, liturgické svícny a věčná světla z křesťanských kostelů na Náchodsku). Olejová svítidla jsou zastoupena od těch nejstarších (originální římské keramické a bronzové kahany) po nejpokročilejší typy olejových a petrolejových lamp z poloviny 19. století. Nacházejí se zde i pracovní osvětlovadla (hornické svítilny, karbidové lampy, formanské lucerny či dřevěné přenosné lucerny) či kolekce slavnostních cechovních luceren z počátku 19. století.