Před devadesáti lety, 24. srpna 1934, vypukl na náchodském zámku požár. Jak bylo zaznamenáno v náchodské kronice (Archiv města Náchod), zámecký personál slyšel praskot již ve 3 hodiny ráno, zkraje jej však považoval za vzdálenou střelbu nočního vojenského cvičení.
Hořet začalo ve skladišti uhlí, koksu a dřeva, nad kterým se nachází Španělský sál. Ohroženy tak byly nejen výtvarné cennosti, ale i archiválie a knihy, které se v těchto prostorách nacházely.
Nebezpečí ohlásilo zvonění zámeckých zvonů a sirény továren. K ránu byl již zámek zahalen oblakem kouře. Četníci uzavřeli dvory a dovnitř vpustili jen pomocné sbory. Okamžitě také začali organizovat vystěhování archivu a knihovny. Na pomoc zámku se začaly sjíždět hasičské sbory z celého kraje i z blízkého Pruska. Situaci komplikovala skutečnost, že zámek byl bez vody. Ta byla nejprve čerpána z Podbučního potoka, poté od Mautnerů a nakonec z rybníka na Plhově.
Při prvním zásahu se nadýchalo kouře 29 hasičů, kteří museli být ošetřeni v nemocnici, další byli ošetřováni lékaři přímo na místě. Proto bylo rozhodnuto o povolání vojenských posil z Jaroměře. Hlavní výhodou bylo to, že s sebou vojáci přivezli protiplynové masky, které hasiči v té době ve svém vybavení neměli. Spojenými silami se v 11 hodin podařilo dostat požár pod kontrolu.
Tato událost vzbudila mimořádnou pozornost médií i veřejnosti. Kromě pochvalných reakcí se vynořilo, jak už to tak bývá, také mnoho „moudrých rad“, co zasahující četnictvo, vojáci a především hasiči dělat měli či neměli.
K dokreslení situace přinášíme kopie článků z regionálního dobového tisku (Náchodské listy, Podkrkonošské rozhledy) a sérii snímků uložených v našem muzeu dokumentujících popisované dění.
Mgr. Blanka Nešetřilová