Navštivte výstavu Betlémy staré i nové

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od 23. listopadu 2018 do 13. ledna 2018 je možné v Náchodě navštívit dvě výstavy betlémů, souhrnně nazvané Betlémy staré i Nové. Otevřeno je denně mimo pondělí 9.00-12.00 a 13.00-17.00 hod. O vánočních svátcích 24. a 25. 12. 2018 bude zavřeno. Zavřeno bude též na Silvestra (31. 12.) a na Nový rok (1.1.).

Ve stálé expozici muzea v Broučkově domě čp. 18 na Masarykově náměstí v Náchodě bude k vidění výstava historických betlémů. V  poprvé Náchodě na ní bude představen unikátní skříňkový terakotový betlém, přivezený z kláštera v Polici nad Metují. Betlém, jehož prvním známým majitelem byl polický zvěrolékař Expedit Nyklíček (*1822 †1902), je s největší pravděpodobností italskou prací z druhé poloviny 18. století. Návštěvnici se mohou těšit také na Samkův betlém z Bělovsi s vyobrazením náchodského zámku, Karpašův mechanický betlém, či Hromádkův betlém ze Starého Města nad Metují s figurkami plhovského řezbáře Karla Beršíka. Zastoupeny ale  budou i ukázky prací řezbáře Antonína Plška z Kramoly, či Františka Vlacha ze Zbečníku.

Ve výstavní síni na rohu Tyršovy a Zámecké ulice lze navštívit autorskou výstavu náchodského řezbáře Lubomíra Zemana, člena Českého sdružení přátel betlémů v Hradci Králové, Spolku českých betlémářů v Praze a náchodského „Ateliér malířů a grafiků“. Zeman, jehož „Náchodský betlém“ mohou každý rok v době adventu obdivovat návštěvníci Náchoda ve výloze zdejší městské knihovny, se tvorbě betlémů věnuje již osmnáct let. Za tu dobu vytvořil na dvě stě padesát betlémů, které dnes najdeme na Slovensku, v Německu, Rakousku, Irsku, či dokonce v Chile. Sám se především zaměřuje na vyřezávání betlémů z lipového dřeva, jejich polychromii svěřuje Milanu Jíchovi.

Na obě výstavy platí společná vstupenka.