Navštivte Český řemeslný pohyblivý betlém Zdeňka Farského

Od 7. prosince 2018 do 27. ledna 2019  lze ve staré škole Dřevěnce v Polici nad Metují zhlédnout unikátní český řemeslný pohyblivý betlém Zdeňka Farského. Otevřeno je denně mimo pondělí 9.00-12.00 13.00-16.30. O vánočních svátcích 24. a 25. 12. 2018 bude zavřeno. Zavřeno bude také na Silvestra (31. 12.) a na Nový rok (1.1.). V pátek 28. prosince 2018 budou od 14.00 do 16.30 probíhat komentované prohlídky, kterými návštěvníky provede autor betlému Zdeněk Farský.

Český řemeslný pohyblivý betlém vyrobil Zdeněk Farský na přání svého stálého zákazníka. První návrh  vznikal rok a vlastní betlém pak vyráběl tři roky. Celkem čtyři metry dlouhý a dva metry vysoký betlém je zasazen do české krajiny. Zachyceny v ní jsou mnohé památky, počínaje hradem Loket, přes Pravčickou bránu, Panskou skálu, Ještěd, Frýdlant, Sněžku, zámek v Náchodě, Teplicko – Adršpašské skály až po zámek Jánský Vrch. Zachycen je ale také Pražský hrad, hospitál v Kuksu, či kaplička na Plhově v Náchodě. V betlému je umístěno padesát tři zvířat a sedmdesát postav znázorňujících tradiční česká řemesla. Najdeme v něm ševcovskou a řezbářskou dílnu, českou hospůdku, skláře, bednáře, truhláře, dřevaře, kovářskou dílnu, ale i výjevy z vinice a polních prací. Figurky jsou asi 15 cm vysoké a práce na jedné trvala od prvotní skici až po finální úpravu deset až patnáct hodin. Unikátní mechanizmus pohybující figurkami je ukrytý přímo uvnitř figurek. Hřídele jsou vyrobeny z javoru. Na povrchovou úpravu je použita metoda patinovaní.


Zdeněk Farský, narodil se v roce 1962 v Trutnově, žije a pracuje v Náchodě

Pracuje jako řezbář-sochař. Řezbařině a figurální tvorbě se věnuje už 40 let, od svých patnácti. Prvními vzory mu v začátcích byly figurky, které vyřezával jeho dědeček, a také malířská a grafická díla jeho otce. Svému oboru se vyučil u Břetislava Kafky v Červeném Kostelci, úplné střední vzdělání se stejným zaměřením pak získal na SOU v Praze. Pracoval jako mistr odborného výcviku v Kafkově dílně, od roku 1995 provozuje vlastní řezbářskou dílnu v Náchodě. Vytváří volnou plastiku (dřevo, kámen), madony, betlémy, popřípadě repliky zcizených soch podle dochované dokumentace.

Je dlouholetým členem Unie výtvarných umělců České republiky, vystavuje v rámci výtvarných salonů i samostatně. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Evropě a Spojených státech amerických. Je členem sdružení přátel betlémů. Kromě vánočních výstav v řadě míst Čech a Moravy (Praha, Uherské Hradiště, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Malé Svatoňovice, Hodonín….) vystavoval několikrát své betlémy na setkáních betlémářů v USA a to v roce 2005 v Santa Fe v New Mexicu, roku 2007 v Columbusu v Ohiou a v roce 2009 v Salt Lake City v Utahu.

Samostatné výstavy:
2000 vystavoval své práce v galerii Celebris v Hradci Králové
2005 vystavoval v g. F. A. Sporcka na Kuksu
2008 v g. Domino v Praze
2011 v g. Barbara v Hradci Králové

O svých betlémech Zdeněk Farský říká: “Při tvorbě vycházím z betlemářských tradic svého kraje, ale i z témat současných, která přizpůsobuji poetice betlémů”.

Vide betlému najdete na instagramu Muzea Náchodska: https://www.instagram.com/muzeumnachodska/