Muzeum zimních sportů – otevření 28.10.2017

KULTURNÍ AKCE

Název: Otevření expozice Muzea zimních sportů Emericha Ratha

Místo Konání: Police nad Metují - Muzeum města Police nad Metují, první patro benediktinského kláštera a stará škola Dřevěnky

Termín: sobota 28. října 2017, 14,00 hod.

Dne 28. 10. 2017 ve 14,00 hodin bude v prostorách Muzea města Police nad Metují v benediktinském klášteře slavnostně otevřena nová muzejní expozice Vaňkova muzea zimních sportů. Expozice bude přístupná již před vernisáží, po celý den otevřených dveří od 9,00- do 16,30 hod.

Expozici připravilo Regionálním muzeem v Náchodě ve spolupráci s Borským klubem lyžařů v Machově. Jádro expozice tvoří soukromá sbírka zesnulého pedagoga, řezbáře a sběratele Mgr. Jindřicha Vaňka z Hronova (*1937 +2011). Návštěvníci tak dostanou možnost po šesti letech opět shlédnout Vaňkovo soukromé Muzeum zimních sportů Emericha Ratha, které bývalo vystaveno v jeho domě v Hronově.

Původní Vaňkova sbírka je nově doplněna o textové a obrazové panely, které přibližují historii lyžování a skoků na lyžích v Machově, Hronově a Polici nad Metují. Připomenuty jsou i významné osobnosti z tohoto regionu, například broumovský rodák Emerich Rath (*1883 +1962), všestranný sportovec, účastník dvou olympiád, vegetarián, antifašista a tremp, či polický rodák Jiří Beran (*1952), československý reprezentant v běhu na lyžích, účastník dvou zimních olympijských her, pětinásobný vítěz běhu "Jizerská padesátka",a držitel ceny Fair-play. Expozice seznámí návštěvníky také se slavnou a dlouho tradici výroby bruslí v Polici nad Metují. Vedle toho je připomenuta také výroba lyží a hokejek v regionu (např. tzv. Oldřichovky a Foglarky). Expozici dále doplňují historické pracovní sáně, sportovní i dětské sáňky, skiboby, historické lyžařské boty a běžecké vosky.

Vaňkovo muzeu zimních sportů bude přístupné v rámci prohlídky Muzea města Police nad Metují v prvním patře benediktinského kláštera.

20 září, 2017