Muzea v digitálním věku

Featured Image

Proměny dnešního světa s sebou přináší nové úkoly a výzvy, jimž musí při své práci čelit také muzea a jiné kulturní instituce. 

Nová definice muzea, přijatá na konferenci ICOM (Mezinárodní rada muzeí) v Praze 2022, říká:
„Muzeum je stálá nezisková instituce ve službách společnosti, která odborně zpracovává, sbírá, konzervuje, interpretuje a vystavuje hmotné i nehmotné dědictví. Muzea jsou otevřená veřejnosti, přístupná i inkluzivní. Podporují a rozvíjejí rozmanitost a udržitelnost, fungují a komunikují eticky, profesionálně a za účasti různých komunit. Nabízejí rozličné podněty pro vzdělávání, potěšení, reflexi a sdílení vědomostí.“ 

Využití moderních digitálních technologií ovlivňujících celou společnost je jedním z úkolů, s nimiž se muzea musí v dnešní době vypořádat, pokud je chtějí efektivně a tvůrčím způsobem využívat k naplňování svých cílů. Velmi narostla zejména potřeba digitalizovat muzejní sbírky, a to nejen v režimu 2D, ale také v oblasti 3D digitalizace, která umožňuje vytvoření věrohodné kopie sbírkového předmětu.

Na základě dotačního projektu Digitalizace muzeí a galerií z Národního plánu obnovy došlo v Muzeu Náchodska ke zřízení digitalizačního pracoviště, které funguje v budově ředitelství na Masarykově náměstí v Náchodě. Digitalizační pracoviště je vybaveno moderní skenovací, fotografickou a výpočetní technikou, díky níždokáže muzeum vlastními silami digitalizovat značnou část svých sbírkových předmětů. Digitalizaci sbírkových a jiných předmětů provádí sbírkové oddělení, respektive pracovník pověřený digitalizací v koordinaci s kurátory příslušných fondů Muzea Náchodska.Digitalizátor zároveň zastává funkci fotografa a dokumentátora. 

Muzeum Náchodska při této činnosti vychází z Koncepce digitalizace movitého kulturního dědictví ve sbírkách muzejní povahy ve vlastnictví Královéhradeckého kraje a muzejních jevů pro období 2022–2030 vydanou ředitelem Muzea východních Čech, doc. Mgr. Petrem Grulichem, Ph.D. Tato koncepce je platná pro všechny sbírkotvorné instituce zřizované Královéhradeckým krajem. Nedílnou součástí tohoto dokumentu je Směrnice pro digitalizaci sbírkových předmětů Muzea Náchodska.

A jak probíhá digitalizace takovéhopředmětu? 

Před samotnou digitalizací projde předmět konzervátorským pracovištěm, kde příslušný pracovník provede základní průzkum týkající se stavu předmětu, jeho vzniku a používání. Konzervátor navrhne vhodný postup konzervace vedoucí k ochraně předmětu a případně k úpravě prostředí, v němž je či bude předmět uchováván. 

Po tomto ošetření putuje předmět k digitalizátorovi, který podle jeho velikosti zvolí místo pro digitalizaci – foto stůl pro menší předměty či pozadí fotoplátna při větším rozměru předmětů. Fotografovaný objekt se aranžuje před/na pozadí a nasvítí se. Dokumentován by měl být v přirozené poloze. V opačném případě lze využít držáky, opěrky apod. Předmět je vyfocen minimálně pětkrát, z toho jedna fotografie je reprezentativní (katalogová, ve vysoké kvalitě). Další tvoří sadu dokumentačních fotografií z různých pohledů (viditelné inventární číslo předmětu, měřítko, barevná stupnice).

Po této fotodokumentaci je předmět řádně pojmenován a posléze publikován na internetový portál eSbírky, kde si lze online prohlížet digitalizované sbírkové předměty různých českých muzeí a galerií. Tento portál je digitálním prostorem nejen pro odborníky, ale i badatele a laickou veřejnost.

I když je digitalizace sbírkových předmětů náročný proces vyžadující dostatek času, preciznost a v neposlední řadě moderní vybavení, je v zájmu každé kulturní instituce své fondy digitalizovat, neboť díky tomu budou předměty našeho kulturního dědictví přístupné všem zájemcům a z muzeí se stanou otevřené a inkluzivní instituce.

Objevte další aktuality!

7 dubna, 2025

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2025   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow