Mezinárodní den archeologie 2024 je za námi!

V sobotu 19. října 2024 se v Muzeu Náchodska uskutečnil další ročník Mezinárodního dne archeologie. Letos se této oblíbené akce zúčastnilo více než 280 návštěvníků. Ti si v průběhu celého dne mohli vyzkoušet řadu aktivit spojených s obdobím středověku, poslechnout si zajímavé přednášky a podívat se na ukázku výzbroje a výstroje středověkého vojáka.

Program letošního Mezinárodního dne archeologie, ke kterému se Muzeum Náchodska každoročně připojuje, byl opravdu nabitý. Po celý den jste si mohli vyzkoušet tematické aktivity pro děti i dospělé zaměřené na období středověku, jako například odlévání kachlí, tvorbu knižní iluminace, ražbu mincí nebo střelbu z luku. Ochutnat jste mohli také tradiční středověké pokrmy a vyzkoušet si dobové oblečení.

V průběhu dne nechyběly ani přednášky s odborníky na daná témata. První přednáška byla nazvaná Zakládání středověkých měst. Během ní nás seznámil Mgr. Petr Hejhal, Ph.D. z Univerzity Hradec Králové s kolonizačním procesem ve středověku a celkově s fenoménem zakládání měst. Druhá přednáška byla zaměřena na mincovnictví v českých zemích. Pavel Gregor z České numismatické společnosti nám během ní osvětlil vývoj peněžních platidel v historii lidstva.

Všichni účastníci, kterých bylo v letošním roce o polovinu víc jak loni, mohli v průběhu dne plnit zábavné úkoly, vyzkoušet si jednotlivé aktivity a sbírat razítka do své hrací karty. Na konci si odnesli památeční tematickou placku s motivem dne.

I v letošním roce se partnerem akce stalo město Náchod, za což mu moc děkujeme.

V roce 2025 se Mezinárodní den archeologie uskuteční opět třetí sobotu v říjnu tedy 18. října. O podrobnostech vás budeme včas informovat na webových stránkách www.muzeumnachodska.cz a Facebooku.

Kontakt pro média:
Tomáš Menec, e-mail: menec@muzeumnachodska.cz, tel.: 736 102 118

Tiskovou zprávu s fotografiemi k použití si můžete stáhnout ZDE.

19 října, 2024