Kontrolní pokladna městského pivovaru v Náchodě

Featured Image

První zmínka o sladovně v Náchodě pochází již z roku 1448, avšak teprve v roce 1872 byl položen základní kámen náchodského pivovaru. Dne 25. ledna 1934 dostalo Městské museum v Náchodě darem od městského pivovaru starou kontrolní pokladnu. Aktuálně je uložena v numismatické sbírce muzea pod inventárním číslem XII-6-7.

Jedná se o autografickou pokladnu od americké firmy National Cash Register Company (původně National Manufacturing Company of Dayton), která se stala prvním výrobcem stolních kas na světě, přičemž její první výrobek vznikl roku 1879 v Ohiu. V roce 1888 již byla firma nadnárodní. Na začátku dvacátých let už National vyrobil dva miliony kusů pokladen. Vzhledem k dosahu firmy není divu, že jejich přístroje byly prodávány i v Čechách, kde bylo možné pořídit si pokladnu National v prodejně na Národní třídě v Praze.

Městský pivovar tuto pokladnu koupil v Hradci Králové 29. března roku 1911. Jedná se o model hranatého tvaru z dubového dřeva, který je opatřen mosazným kováním na rozích a vnějších detailech pokladny. Pokladna je vysoká 550 milimetrů, široká 400 milimetrů a hluboká 220 milimetrů. Zadní bok pokladny je opatřen mosazným štítkem National. Na vrchní části pokladny najdeme tři větší výřezy, přičemž dva jsou kulatého tvaru a jeden tvaru hranatého. První výřez slouží na vhazování drobných mincí, druhý pod strukturovaným sklem pokrývá černý nápis „Pokladna“. Pod třetím byl uložen posuvný lístek pro zapisování tržeb. Nalevo od tohoto otvoru je menší otvor, který také sloužil na vhazování drobných mincí (dýšek). Na vrchu kasy nalezneme evidenční lístek Hrašeho městského muzea, kterým byla kasa opatřena po jejím převzetí v roce 1934. Na vrchu také můžeme vidět dva malé otvory, jejichž přesný účel neznáme. Můžeme říci, že vznikly až během používání pokladny. Domníváme se, že sloužily pro odkládání psacích potřeb. Přední bok kasy je opatřen vysouvacím šuplíkem se zámkem na klíč. Na tomto zámku bylo mosazné kování, ale není dochováno. Nad šuplíkem najdeme další zámek, kterým se uzamykala polovina horní desky pokladny, která je mírně zkosená a je možné ji celou zvednout. Tato deska odkrývá zajímavý pohled do nitra kasy. Na straně, na které najdeme zámky, se nachází mosazná páka, která slouží k ovládání mechanismu pokladny. Platby se psaly do obdélníkového okénka pod sklem na papírovou pásku, která byla pod zámkem. Na pásce bylo vždy vidět platby posledních šesti zákazníků. Součet plateb se musel každý den manuálně spočítat ze zápisu. Pod sklem talíře byly vidět opět platby posledních šesti zákazníků, to sloužilo pro kontrolu předchozích plateb. Po šesté platbě padla sedmá poslední suma do uzamknutého prostoru šuplíku. Místo s nápisem pokladna sloužilo pro vrácení peněz.

Pokladna byla v roce 2022 restaurována Vlastimilem Pibilem, DiS. Ten kasu nejprve nafotil a poté zprovoznil její mechanismus. Dále byla kasa kompletně rozebrána, z veškerých kovových částí byly odstraněny nánosy špíny, maziva a koroze. Vnitřní i venkovní prostor kasy byl vyčištěn a povrchová úprava všech dřevěných částí vyleštěna do původního lesku. Mosazné prvky byly očištěny mechanicky, naleštěny a lakovány. Dořezány byly i chybějící krycí skla prostoru pro vhazování mincí i prostoru pro zapisování plateb. Veškeré části byly zkonzervovány, zkompletovány a kasa byla opět zprovozněna. Nově byly vyrobeny pouze 4 šrouby držící plechovou psací desku, krycí skla a klíč k hornímu zámku.

Vlastimil Pibil, DiS., Mgr. Adéla Věra Wagnerová

8 listopadu, 2022

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2025   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow