Dobenínská cesta

Featured Image

Projekt Živoucí pomezí v říjnu pokračoval historickým workshopem nazvaným „Dobenínská cesta“. Společně s archeologem Muzea východních Čech v Hradci Králové Mgr. Matoušem Holasem, Ph.D. jsme se vydali na cestu (nejen) po stopách prusko-rakouské války.

Začátek cesty byl v Šonově na místě, kde v minulosti stála trhová osada. Z té místní prováděli kupce k zemské bráně. Poté jsme pokračovali k evangelickému kostelu ve Václavicích, kde své zemřelé pohřbívali i tehdejší majitelé náchodského panství z říšského rodu Schaumburg-Lippe. Zde účastníci workshopu obdrželi zápisníky s ilustrací workshopu, který kromě stran na poznámky obsahoval také kopie dobových pohlednic s místy, která jsme v průběhu dne navštívili.

Nesměla chybět ani zastávka u kostela sv. Václava na vrchu zvaném Dobenín, kde si účastníci mohli prohlédnout pomníky připomínající válečný rok 1866. Kromě toho jsme se zde dozvěděli i zajímavé informace o památném směnu roku 1068. Na něm byl za vlády krále Vratislava II. zvolen novým pražským biskupem jeho bratr Jaromír.

Následně jsme se již přesunuli na místa s výhledy na bojiště prusko-rakouské války z roku 1866, místa polních táborů i posledního odpočinku padlých vojáků. V lesích okolo Václavic a Vysokova jsme si prohlédli památníky na válečné události. U monumentálního pomníku pro bojovníky jezdecké srážky u Vysokova jsme si vyzkoušeli, jak se dříve balily nábojnice.

Na závěr putování jsme se přesunuli k velkému pomníku věnovanému 6. praporu polních myslivců u Vysokova, na kterém jsme si mimo jiné připomenuli historický význam místa i s ohledem na umístění středověké zemské brány.

Všem účastníkům moc děkujeme a budeme se těšit na viděnou na dalších akcích, třeba z projektu Živoucí pomezí.

Projekt se realizovaný za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Objevte další aktuality.

8 října, 2024

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2025   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow