Dámské brusle pro krasojízdu Jackson-Elit polické firmy EKP

Featured Image

Na přelomu prosince 2014 a ledna 2015 uspořádalo Regionální muzeum v Náchodě ve Staré škole v Polici nad Metují výstavu nazvanou Zimní radovánky. Výstava věnovaná zimním sportům, radovánkám a obyčejům se setkala s velkým návštěvnickým zájmem. Jedním z vystavených exponátů, který zde návštěvníci mohli obdivovat, byly dámské brusle pro krasojízdu Jackson-Elit, výrobek polické firmy EKP. Tento sbírkový předmět ze sbírek Regionálního muzea je pouze jedním z dokladů, dokumentujících dlouhou, dnes již bohužel zaniklou, tradici výroby bruslí v Polici nad Metují. Ta byla spojena především s firmou EKP – Emil Katschner Police.

Počátky této firmy spadají do roku 1887, kdy Josef Katschner se synem Emilem postavil v Polici nad Metují v Mezihoří malou továrnu. S osmi dělníky začali na ručních lisech a dalších strojích poháněných vodní silou s výrobou jednoduchého kovového zboží, zejména pantů, petlic a jednoduchých kování. O něco později byla zahájena i výroba prvních, ještě primitivních, šroubovacích bruslí. V té době již pracovalo v dílně okolo 40 dělníků. Dne 24. prosince 1895 byla firma Katschner zapsána do obchodního rejstříku – výroba bruslí, zástrčí, kloubových závěsů, kovového zboží a veškeré zámečnické práce.

Od roku 1896 převzal tovární dílnu na kovové zboží v Mezihoří Emil Katschner (1859 – 1932). Ten ve spolupráci se svým synem, Ing. Emilem Katschnerem, přenesl koncem roku 1910 celou výrobu kovového zboží do nového objektu (základ dnešního Kovopolu). Zde pracovalo cca 130 dělníků, vyrábějících kovové zboží, šrouby a zejména brusle, jejichž výroba se rozrostla a byla takřka monopolní v celém Rakousko-Uhersku.

Po skončení první světové války továrna pokračovala v tradiční výrobě. Zvláště kvalita bruslí značky EKP byla příslovečná. Roku 1920 se  Emil Katschner starší odstěhoval do Prahy, kde trávil svůj zasloužený odpočinek. Továrnu se zavedenou značkou EKP převzal jeho syn Ing. Emil Katschner.

Ing. Emil Katschner přirozeně podporoval lední sporty. Jak přímo v Polici, kde byl rovněž jeho zásluhou založen roku 1931 oddíl ledního hokeje, tak i jiným způsobem, když do Police několikrát přivedl na exhibiční představení tehdejší nejlepší české krasobruslaře. Při vývoji bruslí spolupracoval také s vicemistrem Evropy v krasobruslení Ottou Goldem; výsledkem jejich spolupráce byly mistrovské brusle E.K.P. – Gold. Sám byl i výtečným fotografem a jeho zásluhou byl roku 1927 v Polici založen klub fotografů – amatérů. Během německé okupace se aktivně zapojil do odbojového hnutí, zejména spoluprací s Václavem Krupkou z Pardubic, který byl jednou z vedoucích osobností pardubického odboje, koordinujících akce výsadkové skupiny Silver A.

Roku 1948 firma EKP vystavovala na veletrhu v Praze novinku, která předběhla svou dobu a našla hojné uplatnění až dnes – kolečkové brusle. Po únorovém komunistickém puči byla firma EKP znárodněna a sloučena s vedle stojící znárodněnou firmou Hubka (Kovopol).

 

Jan Tůma

25 října, 2016

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow