Hora ruit – Od slunečních hodin po PRIMKY

Muzeum Náchodska společně s tradičním výrobcem hodinek PRIM, společností ELTON hodinářská z Nového Města nad Metují, připravili na hlavní letní sezonu výstavu nazvanou “Hora ruit – Od slunečních hodin po PRIMKY”.

Jak název napovídá, výstava seznámí návštěvníky se způsoby, jakými naši předci v minulosti měřili čas, ale i s tradicí místní výroby hodin a hodinek. Představeny tak budou například diptychové sluneční hodiny z počátku 17. století, přesýpací hodiny, které patřily kněžně Kateřině Vilemíně Zaháňské, či prstencové sluneční hodiny hraběte Šporka. Návštěvníci se mohou těšit i na vzácné barokní kapesní vřetenové hodinky z první poloviny 18. století a stolní hodiny ze stejného období. Zastoupeny budou také ukázky masově rozšířených dřevěných hodin produkovaných v německém Schwarzwaldu, včetně populárních kukaček.

Jádro výstavy však připomene více jako sto třicetiletou tradici výroby hodin a hodinek ve zdejším regionu. Její počátky spadají do roku 1889, kdy Gustav Becker založil v nedalekém Broumově továrnu na hodiny, jako filiálku své firmy sídlící v dolnoslezském Freiburgu. Připomenuta bude i produkce firmy Bratři Junghansové, která výrobu v Broumově převzala v roce 1930, i válečné intermezzo její dceřiné továrny MESSAP, založené v roce 1942 v Meziměstí u Broumova, kde byl ještě během války zkonstruován později slavný budík B60, produkovaný po válce již pod značkou Chronotechna a později Prim. Meziměstský závod MESSAP byl totiž v roce 1946 začleněn do národního podniku Chronotechna, jehož výroba pak byla v roce 1947 přesunuta do Šternberku u Olomouce. Součástí podniku Chronotechna se v roce 1948 stala i sama továrna v Broumově.

O rok později byl založen pobočný závod Chronotechny také v Novém Městě nad Metují, pozdější ELTON.  Vývoj hodinek PRIM zde začal v roce 1949, přičemž hodinky se v Novém Městě nad Metují začaly vyrábět v roce 1954. V té době takovouto výrobu zvládalo pouhých několik zemí na světě. Návštěvníci se mohou těšit na jeden z prvních modelů Spartak a unikátní ladičkové hodinky ELTON. K vidění budou ale i další staré i nové modely hodinek Prim, budíky, nástěnné a stolní hodiny, původní výkresová dokumentace, či součástky přibližující proces výroby.

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 16. června od 17:00. Výstavu pak bude možno navštívit od 17. června do 18. září 2022 denně mimo pondělí vždy od 9.00 do 12. a od 13.00 do 17.00.